Forum The World na Goldenline.pl Twitter Facebook Kanał RSS

Bezpieczeństwo w sieci, czyli krótka rozprawa o Facebooku

Zastanawiałeś się kiedyś, kto może przeglądać Twoje wpisy na tablicy, zdjęcia w galerii, czytać informacje o Tobie? Jeśli źle skonfigurujesz swoje ustawienia prywatności lub nie zrobisz tego wcale wszystko będzie dostępne dla przypadkowych osób. Czy chcesz takiej sytuacji? Ja mówię stanowcze NIE. Jeśli myślisz tak samo pokażę Ci jak odpowiednio skonfigurować ustawienia prywatności, aby Twoje dane były bezpieczne. Po drodze podejmiesz decyzję, co ma być widoczne i dla kogo.

Na samym początku zaloguj się na swoje konto. W prawym rogu niebieskiego paska tytułowego kliknij na strzałkę menu i wybierz Ustawienia prywatności.

Określ swoje domyślne ustawienia prywatności

Najpierw ustawimy odbiorców postów na naszej tablicy, tj., dla kogo będą widoczne. W tym celu kliknij na jedną z opcji pod powyższym nagłówkiem. Ja wybrałem Ustawienia niestandardowe. Zobacz, jakie możliwości daje to rozwiązanie. Możesz m.in. ustalić, że Twoje posty mają być widoczne tylko dla Ciebie, dla Twoich znajomych, dla znajomych znajomych lub jedynie dla określonych osób/list. Mój wybór padł na Znajomi. Nie chcę, aby inne osoby widziały, co umieszczam na Facebooku. Dalej możesz ustawić widoczność dla swoich sieci i znajomych osób oznaczonych. Pozostawię te warianty niezaznaczone.

Kolejną decyzją, jaką musisz podjąć to czy chcesz, aby wszyscy znajomi widzieli Twoje wpisy. Jeśli nie, poniżej masz możliwość wykluczenia pojedynczych osób lub całych list, które nie będą odbiorcami postów z Twojej tablicy. U mnie lista wykluczonych nazywa się Czarodzieje. Zapisujemy zmiany. Wpisy, który widoczność ustawisz na ‘Publiczny’ będą wyświetlane również dla osób wykluczonych. Powyższe rozwiązanie działa jedynie dla opcji: ‘Ustawienia niestandardowe’.

Jak nawiązujesz połączenia

Tutaj możemy określić m.in. czy ktoś nas może znaleźć wpisując imię i nazwisko w wyszukiwarkę, kto może publikować na naszej tablicy, etc. Jakie zalecam ustawienia? Zerknij na listę poniżej:

 • Kto może wyszukać Twoją Oś czasu na podstawie imienia i nazwiska lub informacji kontaktowych?
  Wszyscy – nie ukrywam się przed nikim, więc nie widzę potrzeby ustawiania w tym miejscu innych opcji.
 • Kto może wysyłać do Ciebie zaproszenia do znajomych?
  Wszyscy – w przypadku, gdy nie zdarza Ci się dostawać zaproszeń od śliniących się zboczeńców spokojnie możesz zostawić tutaj opcję ogólnodostępności.
 • Kto może wysyłać Ci wiadomości na Facebooka?
  Wszyscy – jeśli dostajesz SPAM lub inne niechciane wiadomości od nieznajomych, możesz zmienić tą opcję na Znajomi znajomych lub Znajomi. Ja pozostawię Wszyscy.
 • Kto może publikować w Twojej Osi czasu?
  Znajomi – tu również ustawienie zależy od osobistych doświadczeń. Nie chcesz wpisów z gier od znajomych na swojej tablicy – możesz ustawić opcję Tylko ja. W moim wypadku tablica służy, jako skrzynka wiadomości, więc zezwalam publikować na niej znajomym.
 • Kto może widzieć posty dodawane przez innych użytkowników na Twojej Osi czasu?
  Tylko ja – jak wspomniałem wcześniej, tablica jest moją skrzynką, więc nie chcę, aby inni mieli dostęp do wiadomości zostawionych tylko do mnie. Jednak Ty, drogi użytkowniku, masz tutaj naprawdę szeroki wachlarz opcji do wyboru, więc ustaw odpowiednią dla swoich przekonań. Jest także możliwość wykluczenia lub udostępnienia wpisów tylko dla konkretnych osób.

Jak działają znaczniki

Czas określić, czy inni mogą dodawać znaczniki do naszych postów i zdjęć oraz czy mogą meldować nas w jakiejś lokalizacji. Klikając na każdą z opcji możesz przeczytać dokładniejsze informacje o niej.

 • Zatwierdzanie informacji do osi czasu
  W skrócie, czy posty, na których zostałeś oznaczony od razu trafią na Twoją tablicę, czy będziesz je najpierw musiał zatwierdzić. Jeśli wybrałeś wcześniej, tak jak ja, aby wpisy zamieszczane przez innych na tablicy były widoczne tylko dla Ciebie, możesz pozostawić tą opcję wyłączoną.
 • Tag Review
  Jak podaje Facebook jest to przeglądanie znaczników. Polega na tym, że znaczniki dodane przez znajomych znajomych będą czekały na naszą akceptację przed publikacją. Dodatkowo te dodane przez znajomych będzie można w łatwy sposób przeglądać. Zdecyduj czy chcesz kontrolować gdzie jesteś oznaczany. Jako argument za włączeniem tej opcji podam przykład skryptu z ubiegłego roku, który masowo oznaczał przypadkowe osoby na zdjęciach. Mój wybór: Włączony.
 • Maksymalna widoczność osi czasu
  Zdecyduj, kto może widzieć Twoje starsze posty. Zalecane przeze mnie ustawienie to Znajomi. Nie chcę udostępniać publicznie starszych postów.
 • Tag Suggestions
  Cytując opis z Facebooka – Kto zobaczy sugestie po dodaniu zdjęć, na których jest widoczna osoba, która wygląda jak Ty. Jeśli zdecydowaliśmy, że nie chcemy być oznaczani na zdjęciach bez naszej wiedzy, może nawet w ogóle nie chcemy, dobrze wybrać tutaj Nikt. Tzn., że nikt nie otrzyma podpowiedzi, że osoba na zdjęciu wygląda jak my.
 • Znajomi mogą meldować Cię w miejscach
  Tutaj wybieramy, czy inne osoby mogą dodawać wpisy typu: „Jestem w X – z Y”, czyli meldować nas. Mój wybór padł na Wyłączone. Sam najlepiej wiem gdzie jestem i jeśli będę chciał opublikuję informację o tym. Oczywiście nie zapobiegnie to możliwości dodania normalnego wpisu o tej samej treści, ale uniemożliwi, chociaż dodanie bezsensownej informacji o naszym położeniu. Po co ułatwiać śledzenie nas?

Aplikacje gry i witryny

Teraz wybierzemy, jakie dane mają być dostępne dla aplikacji używanych przez znajomych, czy osób, które wyszukały Twój profil w Googlach.

Aplikacje, z których korzystasz

Sprawdź czy wciąż korzystasz z aplikacji, które znajdują się na tej liście. Jeśli nie, po co mają mieć nadal dostęp do Twoich danych? Możesz również zmienić uprawnienia pojedynczych pozycji. W tym celu wystarczy najechać na odpowiedni wiersz, a następnie kliknąć na ikonę ołówka, która się pojawi. W moim profilu testowym zostawiłem tylko 3 najczęściej używane aplikacje. Wszystkie pozostałe poszły do kosza.

W jaki sposób użytkownicy udostępniają informacje o Tobie aplikacjom, których używają

Aplikacje, których używają znajomi również mają dostęp do Twoich danych. Jakie dane chcesz upubliczniać? W moim wypadku – żadne. Nie chcę, aby obce aplikacje miały dostęp do czegokolwiek w moim profilu (musimy pamiętać, że na Facebooku imię i nazwisko, zdjęcie profilowe, pleć, sieci, nazwa użytkownika i identyfikator użytkownika (numer konta) są zawsze publicznie dostępne). Szczególnie Mój Kalendarz, który według pogłosek zbiera dane o użytkownikach.

Natychmiastowa personalizacja

Mówiąc w skrócie, kiedy wchodzisz na strony partnerskie, te otrzymują Twoje dane, aby pokazać Ci informacje o Twoich znajomych. Nie chcę, żeby inne strony poza Facebookiem posiadały takie dane – Włącz natychmiastową personalizację – odznaczone. Tym bardziej, że nie wchodzę na te ‘strony partnerskie’, więc nie potrzebuję tej opcji.

Wyszukiwanie publiczne

Właśnie w tym miejscu ustalamy, czy Twoja oś czasu będzie widoczna dla niezalogowanych osób, które znalazły Twój profil w Googlach. Według mnie – jeśli ktoś nie ma konta na FB, nie będzie widział mojego wehikułu. Dlaczego? Ponieważ może to być zwykły bot, który skanuje wszystko, co popadnie.

Ogranicz grono odbiorców starszych postów

Prosta opcja, która jednym kliknięciem daje możliwość zmiany ustawień wyświetlania starszych postów. Jeśli klikniesz w Zarządzaj widocznością starszych postów a potem zatwierdzisz swój wybór, starsze posty będą widoczne tylko dla Twoich znajomych. Uwaga! To działa tylko w jedna stronę. Jeśli zechcesz, aby Twoje posty były znów widoczne dla szerszego grona musisz przy każdym oddzielnie zmienić tą opcję.

Zablokowane osoby i aplikacje

Tutaj, można powiedzieć, jest całkiem ładne pole do popisu. Mamy możliwość m.in. tworzenia list kontaktów i wybiórczego blokowania zawartości profilu dla nich, blokowanie pojedynczych osób, zaproszeń z aplikacji, na wydarzenie oraz samych aplikacji.

Podsumowanie

Myślę, że jest to dobry moment, aby użytkownik wziął sprawy w swoje ręce i sam ustalił, kogo lub co chce zablokować. Mam nadzieję, że ta krótka rozprawa o jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych, jakim jest Facebook pomoże komuś zwiększyć swoje bezpieczeństwo w Internecie i nie tylko, zmusi do refleksji, jakie dane i gdzie udostępnia oraz czy jest to konieczne. Jeśli zastosowałeś rady tutaj umieszczone, uważasz je za przydatne podziel się powyższym tekstem ze znajomymi, np… na Facebooku. :-) Niech też będą bezpieczni.


Facebook Twitter Delicious Digg Reddit

Podobne wpisy

Komentarze (6)
 1. Mir Odpowiedz

  Czy dalej dostępna jest opcja ” kto może wyszukać Twoją oś czasu na odstawie imienia i nazwiska”? Bardzo mi na tym zależy, jednak nic takiego nie udało mi się odnaleźć…

  pozdrawiam,

  Mir

 2. hania Odpowiedz

  sprawdzałam i obecnie w nowej wersji fb nie ma opcji w której możemy zablokować dostawanie wiadomości od nieznajomych czy jeżeli pozbęde sie osi czasu na rzecz starszej wersji fb to czy ta funkcja sie przywróci? będę wdzięczna jeśli dostanę szybką odpowiedź

  • Kobra

   W tej wersji fb można ustawić filtrowanie wiadomości oraz określić kto może wysyłać nam zaproszenia do znajomych. W tym celu należy kliknąć drugą od prawej ikonę na górnym niebieskim pasku przedstawiającą symbol kłódki, a następnie wybrać drugą opcję Kto może się ze mną kontaktować? Opcja Dokładne filtrowanie realizuje w większym stopniu Twoje zamierzenia:
   „Głownie znajomi — wiadomości od innych osób, które znasz, mogą nie być wyświetlane”

   Powrót, nawet jeśli jest możliwy, do starej wersji tablicy (walla) prawdopodobnie nie rozwiąże problemu wiadomości, gdyż są to oddzielne systemy.

 3. kinga Odpowiedz

  A jak zrobić na facebooku by być w grupie pracy, ale żeby to nie było widoczne dla innych osób??? Chodzi o to, że nie chce być w niej wyświetlana jako znajomi, ale być w tej grupie i widzieć co się dzieje.

  • Kobra

   Nie jest to obecnie możliwe. Jedynym wyjściem pozostaje dodanie do grupy pod fikcyjnym nazwiskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *

CommentLuv badge