Forum The World na Goldenline.pl Twitter Facebook Kanał RSS

Znikające e-maile – sposób na czyszczenie serwerów

Wiadomości, które zniknęły w nagły sposób, rozpłynęły się w przestrzeni Internetu. Spotkaliście się z taką sytuacją? Zobacz, jaką niekompetencją cechują się darmowe skrzynki pocztowe.

Portali, które oferują darmowe konta pocztowe jest wiele. Dzisiaj przyjrzę się trzem – Onet, Wirtualna Polska, o2. Co je łączy? Wszystkie w pewnym momencie stwierdziły, że zadecydują za swoich użytkowników, które e-maile mają być nadal przechowywane.

Houston, mamy problem

Na pierwszy ogień idzie Wirtualna Polska, ponieważ zafundowała swoim userom najmocniejsze doznania. Relacja naszego Czytelnika:

„(…) pewnego pięknego poranka wchodząc na swoją pocztę wp.pl za pomocą przeglądarki www zauważyłem, że jest tam… strasznie pusto. Było tylko kilka ostatnich e-maili i nic więcej, e-maile z kilku lat „zniknęły”.  Po wymianie korespondencji z działem obsługi klienta wp.pl dowiedziałem się, że widocznie musiałem te e-maile ściągnąć do komputera za pomocą programu pocztowego z odznaczoną opcją „pozostaw kopie wiadomości na serwerze”. Jestem pewny, że tego nie zrobiłem, bo korzystałem od dłuższego czasu do ściągania poczty tylko z jednego komputera i programu outlook express (z zaznaczoną w/w opcja pozostawiania kopii na serwerze). Z drugiego komputera w pracy wchodziłem na pocztę przez WWW. Poza tym w takim sugerowanym przez wp.pl przypadku powinienem mieć te wiadomości u siebie w komputerze… niestety nie miałem. Dodatkowym czynnikiem uniemożliwiającym ściągnięcie kilku tysięcy  wiadomości o wadze kilkuset MB z serwera, było korzystanie w tym czasie do połączenia z internetem modemu blueconnect o zabójczej na owe czasy prędkości pobierania w porywach do 100kb/s. Pobieranie w tym przypadku trwałoby kilka godzin i z pewnością brakłoby mi przyznanego transferu. Mimo wyjaśnień z mojej strony, co do niemożliwości sugerowanej przez WP przyczyny „zniknięcia” wiadomości z mojego konta, musiałem pogodzić się z ich utratą.”

Jak dobra jest moja pamięć?

Onet oraz o2 postanowiły wyczyścić część serwerów usuwając tym samym tylko wiadomości najstarsze. Nieistotne było dla nich, że mogą zniszczyć ważne konwersacje prowadzone za ich pośrednictwem. W celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji napisaliśmy do Biura Obsługi Klienta Onetu z prośbą o odzyskanie wiadomości oraz wyjaśnienie, dlaczego te zostały usunięte. Nie podaliśmy wymaganych szczegółów jak dokładna liczba wiadomości, daty odebrania. Skąd? Czy przy 10 kontach pamiętacie każdą wiadomość? Oto, co otrzymaliśmy w odpowiedzi:

„Uprzejmie informujemy, że ze względu na odległy czas od wystąpienia opisanej przez Pana sytuacji nie jest możliwe ustalenie, dlaczego wiadomości nie są dostępne na Pana koncie ani ich odzyskanie.

Możliwe,   że przed rozpoczęciem korzystania z kanału IMAP korzystał Pan przez  jakiś czas  z protokołu POP3 bez pozostawienia kopii wiadomości na serwerze dlatego też wiadomości nie są dostępne po zalogowaniu przez stronę poczta.onet.pl.

Niestety z powodu braku dokładnych danych na temat ilości utraconych listów oraz daty kiedy to nastąpiło nie mamy możliwości jednoznacznego wyjaśnienia okoliczności skasowania/pobrania programem pocztowym listów o których Pan wspomina.”

Jak widać Onet wypiera się skasowania wiadomości sugerując w tym moją winę. Podobne do poprzedniej sytuacji, prawda?

Chcę mieć pewność

Co w takim wypadku robić? Moim zdaniem warto zainwestować kilka złotych w płatną pocztę, która nie wypnie się na nas przy pierwszej okazji. Inną opcją jest jakiś tani hosting oferujący skrzynkę e-mail, gdzie masz pełną władzę nad katalogiem MailDir – możesz go w każdej chwili skopiować na swój dysk i zrobić kopię bezpieczeństwa. Tymczasem pozostaje mi życzyć Wam jak najmniej zaginionych wiadomości.


Facebook Twitter Delicious Digg Reddit

Podobne wpisy

Komentarze (1)
  1. Krystian Brodowski Odpowiedz

    No nieźle. Myślałem, że czyszczą tylko przy nielogowaniu się do konta przez kilka miesięcy.

    Mam nadzieję, że na Gmail nie robią takich numerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *

CommentLuv badge