Forum The World na Goldenline.pl Twitter Facebook Kanał RSS

HTML5 i CSS3 Standardy przyszłości

Wczoraj dotarła do mnie książka HTML5 i CSS3 Standardy przyszłości, którą zamówiłem korzystając z wygranego kuponu rabatowego od Helionu. Oryginalna cena nie przekonywała mnie od samego początku, więc kiedy tylko zdarzyła się tańsza okazja pomyślałem, ‚czemu nie’.

Niestety od razu po wzięciu jej do rąk rozczarowała mnie jakość papieru – lekko gazetowy, nie do końca wybielony. Myślałem, że książki, które nie są dodawane do czasopism w cenie 2,99 zł cechują się lepszym papierem. Pomijając pierwszy zawód liczy się treść, nie opakowanie.

Autor przechodzi krok po kroku po zagadnieniach technologii HTML5 oraz CSS3. Niektóre z nich opisuje w sposób dość dokładny, inne opracowuje jedynie po łebkach tłumacząc się brakiem miejsca.

Odnosząc się do powyższego, w książce opisane zostało m.in. zagadnienie ‚gniazdek sieciowych’ (ang. web sockets). Niestety papieru starczyło jedynie na rozwiązanie od strony klienckiej, co jednocześnie uniemożliwia ewentualne przetestowanie go – trzeba napisać skrypt serwera. Rozumiem, że książka nie traktuje o PHP, Ruby czy innych językach, w których można napisać drugą część aplikacji, ale przez to od całkowitego działającego rozwiązania dzieli nas głęboka przepaść.

Nie wdając się w dalsze szczegóły, po przeczytaniu książki czuję pewien niedosyt. HTML5 i CSS3 Standardy przyszłości to próba zawarcia zbyt dużej ilości tematów w za małym pojemniku. Przez to zyskujemy ogólne pojęcie o istnieniu wielu nowości, które pojawiły się w nadchodzących standardach jednak nie dostajemy wyczerpujących informacji na ich temat. Książka ta jest dobra do zapoznania się z listą nowinek i podstawowymi informacjami o nich lub usystematyzowania wiadomości na początku nauki.

Zalety

  • ciekawie napisana, szybko się czyta i przyswaja wiadomości
  • przy każdym przykładzie podane jest rozwiązanie zastępcze, aby skrypt działał również w przeglądarkach nieobsługujących HTML5/CSS3/JavaScript

Wady

  • oryginalnie wydana w 2010 roku; 2 lata w informatyce to wieczność, przez co informacje o przeglądarkach obsługujących określone rozwiązania są nieaktualne
  • w kilku przypadkach autor przeczy sam sobie opowiadając o jakimś atrybucie dalej jednak pisząc, że został wprowadzony wcześniej (tj. nie w CSS3 tylko już w CSS2)
  • brak konsekwencji, niektóre rozwiązania są niepełne
  • cena nie jest adekwatna do treści

HTML5 i CSS3 Standardy przyszłości (fot. helion.pl)


Facebook Twitter Delicious Digg Reddit

Podobne wpisy

Komentarze (1)
  1. silvestr Odpowiedz

    dobra recenzja lecz zbyt malo szczegolow (podejrzewam ze to wina ksiazki w ktorej tez szczegolow bylo brak) ;) hehe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current month ye@r day *

CommentLuv badge